neděle 17. června 2018

Hrad Sovinec


 
 Zdravím vás, mám tu pro vás slibovaný článek o hradu Sovinci, který jsem navštívila v minulém týdnu v rámci moto výletu s taťkou.

Tenhle hrad se nachází ve vesnici Sovinec, která je vzdálená cca 15 km od Rýmařova. Vesnice je malebná s pouhými 20 obyvateli (2001 - sčítání lidu). Příjezd do vesnice je velice nenápadný a také okouzlující. Kdo by neodolal a nezastavil na pár minut kochat se krásným výhledem na hrad.


Šli jsme krátký okruh, ale vůbec to nevadilo. Moc se mi tam líbila výzdoba pokojů a také výklad provádějícího. Jinak hrad se jmenuje Sovinec, protože na něm prý chovali hodně sov, což je pro mě úplně fascinující. Hrad má také zajímavá zákoutí a také hradní věž, která je přístupná již bez průvodce. My jsme toho využili a vydrápali se nahoru a ten výhled - posuďte sami.
Historie:
Hrad byl postaven před rokem 1332 na skalnatém ostrohu nad stejnojmenným městečkem bratry Vokem a Pavlem ze Sovince.  Páni ze Sovince jsou starým českým rodem, který má mnoho příbuzných po celé Moravě.  Za moravských markraběcích válek mezi markrabaty Joštem a Prokopem na sklonku 14. století držel hrad Pavlík ze Sovince, který měl jedenáct potomků. Po majetkových třenicích získali hrad bratři Petr, Pavel, Aleš a Vok ze Sovince. Syn Voka Pňovického ze Sovince, Ješek Pňovický ze Sovince, zdědil v roce 1531 panství značně zadlužené a byl nucen hrad před rokem 1545 prodat jednomu z nejbohatších moravských pánů, Kryštofovi z Boskovic a Třebové.  Hrad měnil tolik majitelů, že to ani nemá smysl všechno vypisovat.
V 18. století se správa statků Řádu začala soustřeďovat v Bruntálu a na nákladných opravách hradu již neměl Řád zájem. Po úderu blesku v roce 1784 požár poškodil hlásku a přilehlé objekty. Opravy byly provedeny jen v nejnutnějším rozsahu. Teprve v roce 1837 dal velmistr Řádu arcivévoda Maxmilián Josef Sovinec opravit a zřídil zde Řádový chlapecký seminář. Od roku 1867 zde působila lesnická škola (přestěhovaná koncem 19. století do Hranic).
Kolem roku 1903 dal velmistr Řádu arcivévoda Evžen hrad uvnitř opravit a jednoduše vyzdobit. Poté sloužil jako letní sídlo Řádu. Bylo zde řádové muzeum, s převážně vojenskými sbírkami, lapidáriem a knihovnou (měla téměř 20 000 svazků).
Za okupace byl hrad zkonfiskován nacisty a z hradu se stalo vězení pod správou speciální jednotky SS. V prvních dnech po osvobození roku 1945 hrad z blíže nezjištěných příčin vyhořel. Vypráví se, že jej v rámci oslav zapálila sovětská armáda ale také to mohli být Němci, kteří ustupovali před Rusy. Bohužel už se nedovíme proč  v roce 1945 hrad vyhořel, ale co víme je, že teď je již v rukou státu.  Od roku 1958 je chráněn jako kulturní památka ČR.
Zdroj úvodní fotky 


Rozhodně jsem na hradě nebyla naposledy. Rozhodně to všem doporučuji, ať už jenom na čumendu nebo stejně jako my na prohlídku.

Mějte krásný zbytek dne.
Majdalenka

3 komentáře:

  1. Moc hezky jsi to napsala :-). Vypadá to tam krásně!

    OdpovědětVymazat
  2. S mamkou jsme byly spolu naposledy na Kunětické hoře a moc se nám to tam líbilo! :) Rády navštěvujeme hrady a zámky, přítel na to totiž moc není :)

    WantBeFitM

    OdpovědětVymazat

Budu ráda za každý komentář. Jste úžasní.