pondělí 21. srpna 2017

Zámek Kroměříž


Zdravím vás, před nedávnem jsem navštívila krásný barokní zámek v Kroměříži. Udělaly jsme si s mamkou takový poznávací výlet. Město je to nádherné a ten zámek tomu dodává takový nádech krásného města.

Prošly jsme reprezentační sály a vyšly jsme na věž, z které byl krásný výhled na město. V zámku se bohužel nemohlo fotit a tak budou fotečky jenom z venku.


Historie:
Arcibiskupský zámek v Kroměříži patří mezi přední kulturně historické památky na Moravě, byl majetkem olomouckých biskupů a arcibiskupů, kterým sloužil jako reprezentační sídlo. V roce 1110 koupil trhovou osadu Kroměříž olomoucký biskup Jan II., od té doby byla majetkem biskupství olomouckého. V polovině 13. století biskup Bruno ze Schauenburgu povýšil Kroměříž na město a na místě dnešního zámku nechal postavit gotický hrad. Zavedl manský správní systém a do Kroměříže situoval veškerou administrativní správu biskupství. Hrad byl za  episkopátu Stanislava I. Thurzo přestavěn na renesanční  zámek .

Pohromou pro město i zámek byla třicetiletá válka, v průběhu které byla v roce 1643 Kroměříž dobyta a zničena švédskými vojsky generála Lennarta Torstensona. S obnovou Kroměříže a zámku započal biskup Karel II. z Lichtensteinu- Castelkorna (1665 – 1694) na základě projektů císařských dvorních architektů F. Luccheseho a G. P. Tencally. Zámek byl vystavěn zhruba do dnešní podoby.  V roku 1752 vypukl ve městě požár, který zničil desítky domů a značně poškodil 2. poschodí a interiéry zámku. V letech 1848-1849 se Arcibiskupský zámek stal dějištěm zasedání Ústavodárného říšského sněmu rakouských národů.  Ze stavební úprav 20.stolení byla nejvýznamnější rekonstrukce zámecké věže (věž zapálila ustupující německá vojska v posledních dnech II. světové války).
 V dnešní době je již zámek nejen unikátním historickým objektem, ale také živým badatelským centrem ukrývajícím bohaté sbírky obrazů, knih či hudby, které mají kořeny v osvícené činnosti sběratelů několika století.

Tak tohle by byla celá historie zámku. Celou historii a podrobnosti najdete na wikipedii, z které jsem čerpala. Pod zámkem se nachází také zámecká zahrada, která je rozhlehlá a má krásné zákoutí a také malou zoo.  Nedaleko se nachází Květná zahrada, ve které jsem byla jak se školou, tak i s rodiči.  Obě dvě zahrady nechal vybudovat olomoucký biskup Karel II. z Lichtenštejna-Kastelkornu.

Teď pár foteček co jsem nafotila.
 Výhled z věže byl boží.


Pohled do zámecké záhrady


Doufám, že se vám tohle představení zámku líbilo a již se můžete těšit na další oblast, kterou jsem navštívila.

Pac a pusu Majdalenka

4 komentáře:

 1. Klidný pěkný zámek, který mi říká, že už jsem tam asi musela být, ale já si to nepamatuji. To průčelí je užasné :)

  OdpovědětVymazat
 2. Krása! Kroměříž je skvělé město. :)

  Corculum | Stepanka_T

  OdpovědětVymazat
 3. děkuji vám za krasné komentáře. A ano kroměříž je nádherné město v budoucnu se tam vrátím.

  OdpovědětVymazat

Budu ráda za každý komentář. Jste úžasní.